مسئولیت اجتماعی

از نگاه ما هر سازمانی نسبت به جامعه مسئولیتی دارد که باید آن را برای خود تعریف کند و نسبت به آن پایبند باشد تا بتواند تاثیر مثبتی بر روی جامعه بگذارد.

طبیعت و خصوصا یوز پلنگ ایرانی دو موضوعی است که RNS خود را در برابر آنها مسئول می داند و در تمامی مراحل و فرایند های خود به این موضوعات توجه می نماید، از جمله این موارد استفاده از مواد اولیه سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت می باشد. ما در RNS در تلاش هستیم که بتوانیم کمترین آسیب را برای محیط زیست داشته باشیم.

یوز پلنگ ایرانی در RNS ارزش ویژه ای دارد، حتی بخش اصلی لوگوی ما به نشان یوز اختصاص داده شده است که در ادامه توضیح خواهیم داد. ما همیشه در تلاش خواهیم بود تا به سهم خود در حفظ این حیوان زیبا و ارزشمند در ایران کمک کنیم و در راستای این هدف با انجمن یوز پلنگ ایران تفاهم نامه ای  امضا کرده ایم تا 5% از فروش آنلاین مجموعه را به این مهم اختصاص دهیم.

شفافیت جز ارکان اصلی مجموعه ما می باشد و در همین راستا، مبلغ دقیق 5% را به صورت لحظه ای می توانید در وب سایت ما مشاهده کنید.

نشان یوز

این نشان یکی از مهم ترین قسمتهای هویت برند RNS است.

یوز ایرانی به عنوان یکی از شناخته شده ترین و در حال حاضر با اهمیت ترین موجودات طبیعت ایران است متاسفانه با بی دقتی و رفتار غیر متعهدانه گذشتگان ما نسل آن در معرض انقراض قرار گرفته است.خوشبختانه اکنون با حمایت نهادهای ملی و مردمی گوناگون، نسل این حیوان جسور و زیبا بیش از پیش در مقابل نابودی محافظت میشود. یکی از رسالت هایی که RNS برای خود میبیند، با یادآوری این نماد، علاوه بر اشاره به نگاه ایرانی در تک تک تار و پود خود، مصرف کنندگان را به حفظ و حمایت از طبیعت بی نظیر ایران دعوت می نماید. پویایی که در این حیوان زیبا و قدرتمند وجود دارد یکی از مشخصه های بارز RNS است که همواره در حرکت بوده و هیچ گاه از دست یافتن به فضاها، افکار و طرح های جدید متوقف نمی شود.

این نشان با الهام از حروف RNS طراحی شده است.

به ترتیب سرِ یوز حرف R، بدن یوز حرف N و دُمِ یوز حرف S است.

درباره یوز ایرانی

برای حفظ یوزایرانی به عنوان یک گونه در خطر انقراض، نیازمند عزم ملی هستیم چرا که انقراض یک گونه باعث از بین رفتن و محدود شدن تنوع زیستی در کشور می شود و می تواند بر چرخه حیات گونه های دیگر نیز اثر منفی بگذارد.

متأسفانه باید بگوییم که جمعیت یوزپلنگ ایرانی 80 تا 90 درصد کاهش یافته است و تنها طی 60 سال از 300 قلاده یوز ایرانی، جمعیت آن‌ها به کمتر از 30 قلاده رسیده است. به طوری که طبق آخرین گفته‌های انجمن یوزپلنگ ایرانی، تعداد یوزپلنگ ایرانی در سال 1400 حداقل 20 قلاده گزارش شده است. یوزپلنگ ایرانی در اسارت جفت‌گیری نمی‌کند و یوز مادر فرزند خود را در اسارت به سختی بزرگ می‌کند. با این حال با استفاده از تکنولوژی و علم روز، در ماه‌های اخیر تلاش شد با ایجاد شرایط جفت‌گیری در اسارت، تعداد یوزپلنگ ایرانی در سال 1401 افزایش یابد.

طبق آخرین اخبار در مورد تعداد یوزپلنگ ایرانی در سال 1401، وضعیت بقای این گربه تیزپا بسیار وخیم است. و حتی برخی معتقدند که در حال حاضر ممکن است تعداد آن‌ها به کمتر از 12 قلاده رسیده باشد که فقط ربع این تعداد ماده است. با این‌حال، برخی از متخصصان صحت این آمار را رد کرده و معتقدند که تعداد یوزپلنگ ایرانی از این اعداد بیشتر است. از آن‌جایی که شمارش تعداد یوزپلنگ ایرانی بسیار سخت است امیدواریم تعداد این پستانداران بسیار بیشتر از این آمار باشد.

در هر سرزمینی، حیواناتی وجود دارند که نماد کشورشان هستند به نظر می‌رسید پس از انقراض شیر ایرانی و ببر مازندران، این جایگاه به یوزپلنگ ایرانی برسد، اما با وجود آنچه که امروز از آخرین وضعیت یوزپلنگ‌های ایرانی شاهد هستیم، شاید تا یک دهه بعد به غیر از نام آنها، دیگر اثری از یوزهای ایرانی نبینیم.

اهمیت ملی خطر انقراض یوزپلنگ ایرانی حتی به یک اهمیت بین المللی نیز تبدیل شده است. به طوری که آمار جهانی یوزپلنگ آسیایی را به عنوان یکی از 10 جانوری که در جدی‌ترین خطر انقراض قرار گرفته است، معرفی کرده. هرچند «تا ریشه در آب است، امید ثمری هم هست» و نباید امیدمان را برای احیای مجدد یوزپلنگ ایرانی در طبیعت از دست بدهیم!

مشاهده لینک همکاری RNS با انجمن یوزپلنگ ایرانی