Video Music Award

 در مقاله

(VMA)

ام تی وی ویدئو میوزیک اِوارد با نام اختصاری  وی اِم اِی  ، جایزه ای است که توسط شبکه اِم تی وی به بهترین ها  در  رسانه موزیک ویدئو اهدا می شود . این  مراسم در ابتدا  به عنوان  جایگزین  جوایز گرَمی  (در حوزۀ ویدئو ) در نظر گرفته شد. اولین مراسم  وی ام ای در سال ۱۹۸۴ در سالن موسیقی رادیو سیتی شهر نیویورک برگزار شد. عموما این مراسم هرسال  انتهای تابستان  ( بین  اواخر آگوست  تا  اواسط سپتامبر ) به صورت زنده در شهر های نیویورک و لس آنجلس  و گاها در میامی و لاس وگاس برگزار می شوند. اما امسال (۲۰۱۹) برای اولین بار در شهر نِوارک برگزار شد. آریانا گرانده  ، تیلور سوئیفت و بیلی آیلیش هر کدام با گرفتن  سه جایزه ، بیشترین جوایز را برنده شدند. همچنین آریانا گرانده و تیلور سوئیفت هر کدام با ۱۲ بار نامزد شدن در رشته های مختلف ، عنوان بیشترین نامزدی را گرفتند. از اتفاقات مهم امسال می توان به اضافه شدن شاخه جدید تحت عنوان ” اِم تی وی  فشن ترِیل بلِیزِر اِوارد”  به لیست جوایز اشاره کرد که  مارک جیکوبز ، اولین دریافت کننده این جایزۀ مد از این جشنواره شد و بر روی فرش قرمز آن راه رفت . البته مارک جیکوبز با این مراسم غریبه نیست . همیشه طرح های او بر روی فرش قرمز بر تن شاهزاده  خانم های پاپ  مانند لیدی گاگا و ریتا اورا  ظاهر شده است . همچنین  این طراح مشهور با شبکه ام تی وی پیش از این در سال ۲۰۱۶ به منظور ایجاد یک پروژه نوستالژیک ، همکاری کرده است . این جایزه به پاس تأثیر فراموش نشدنی او بر دنیای هنری-موسیقیائی مد به جیکوبز اهدا شد.  پیوند ها و وابستگی های جیکوبز به موسیقی عمیق است . کافی است رزومه کاری او را چک کنید تا ببینید در تمام این سال ها  علاوه بر لیدی گاگا و ریتا اورا ، سلبریتی های دیگری چون نیکی میناژ  و کاردی بی و … در طول این سال ها ، طراحی های او را  پوشیده اند.  عشق و علاقه جیکوبز به شبکه ام تی وی زمانی عمیق تر شد که کالکشن ریزورت ۲۰۱۷ او ،  شامل چند  طراحی انتخابی با نشانِ لوگوی اِم بر روی پولیور های ضخیم کرکی  که امضای شبکه ام تی وی است ، می شد . این شبکه در بیانیه مطبوعاتی گفته است که مارک جیکوبز در آینده با ام تی وی به منظور برجسته سازی دیدگاه خلاقانه خود ، برای خلق یک تجربه تعاملی چند رسانه ای همکاری خواهد کرد . این تجربه شامل یک عکاس و ” اِلمان هایی با  فرم و استایل بسیار هنری ”  برای رسانه های اجتماعی است.

تاریخچه             

مراسم سالانه وی اِم اِی ، اغلب  با عنوان  ” سوپر بُول فور یوث ” نام برده  شده است . این عنوان به معنی سوپر بول برای جوانان است  ( سوپر بول به  لیگ قهرمانی  ملی فوتبال آمریکا اتلاق می شود که سالانه این بازی بین قهرمان  فوتبال ملت ها  با فوتبال آمریکا انجام می شود )  ، از این رو ، عنوان سوپر بول برای جوانان اذعان بر توانائی این مراسم  در جذب  سالانۀ میلیون ها  جوان از رده سنی نوجوان تا بیست و اندی دارد . به گونه ای که تا سال ۲۰۰۱ این جایزه ،  به یک آرزو برای آنان تبدیل شده بود . مجسمه ای که به  برندگان تعلق می گیرد  ، مجسمه یک فضانورد بر روی ماه است که  ” مون مَن ”  خوانده می شد  ،  اگرچه از سال ۲۰۱۷ سرپرست شبکه اِم تی وی ، کریس مک کارتی عنوان کرد که مجسمه از این پس  ” مون پِرسون ”  نامیده می شود .  ساخت این مجسمه توسط تیم گرافیست  منهتن دیزاین که قبلا لوگوی اصلی شبکه اِم تی وی را طراحی کرده بودند ، انجام می شد . آنها  این طرح را  برگرفته از انیمیشن  ” تاپ آو دی اَور ” ساختند اما هم اکنون این مجسمه ها توسط شرکت سوسایتی اِواردز که به خاطر ساخت جوایز اِمی و گلدن گلوب معروف هستند ، تولید می شوند. در سال ۲۰۱۵  ، جرمی اِسکات در کنار طراحی لباس مایلی سایرس برای این مراسم ، مجسمه مون من آن سال را نیز  به رنگ مولتی کالر ، ریدیزاین کرد و هنگامی که دلیل قبول این کار از او پرسیده شد ، او پاسخ داد که ترکیب مد و موسیقی و  فرهنگ پاپ ، دقیقا همان چیزی است که خود را در آن پیدا می کند و این کار ،  ترکیبِ سه چیز مورد علاقه اوست .

از سال ۲۰۰۶ ، بینندگان این مراسم می توانند به ویدئوی مورد علاقه شان در تمامی حوزه ها ، از طریق وبسایت اِم تی وی ،  رأی دهند.

 نزول محبوبیت 

در سال های اخیر ارزش و اعتبار  این مراسم ، رو به افول گذاشته شده است. از دلایل مطرح شده  می توان موارد زیر را عنوان کرد :

_ عدم علاقه  ( کاهش تعداد بینندگان و حاضران مراسم )

_ عدم تنوع ( حضور کم رنگ موسیقی راک و کمتر نواختن ساز های مختلف  موسیقی)

_عدم حضور سلبریتی ( حضور کم تر افراد سرشناس و نام های بزرگ )

_ عدم اعتبار جوایز ( سوال برانگیز بودن جایگاه نامزد ها  در لیست جوایز مانند اهدای بهترین ویدئوی  راک به آهنگی  به سبکِ الکتروپاپ   از خواننده معروف ” لُرد ”  با نام  “رویالز” )

همچنین شبکه ام تی وی در این سال ها ،  به خاطر اختصاص دادن بیشتر وقت پخش برنامه های خارج از “وی اِم اِی” خود  به رئالیتی شو ها و نمایش های درام ، با انتقاد هائی روبرو شده است .

بیشترین برندگان

 1. بیانسه (۲۴ بار )
 2. ۲.مدونا ( ۲۰ بار )
 3. لیدی گاگا ( (۱۳ بار )
 4. اِمینِم (۱۲ بار )
 5. جاستین تیمبرلیک ( ۱۱ بار )
 6. تیلور سوئیفت (۱۰ بار )
 7. جَنِت جَکسون ( ۹ بار )
 8. مایکل جکسون ( ۸ بار )
 9. پینک (۷ بار )
 10. بریتنی اسپیرز – کلد پلی ۰- ریانا ( ۶ بار )
 11. نیروانا- ریکی مارتین – نیکی مناژ-کیتی پری – آریانا گرانده ( ۵ بار )
نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

تماس با ما

لطفن پیام خود را یادداشت و ارسال نمایید، در اولین فرصت با شما تماس خواهیم گرفت.

0
Chromat